Yatak Üretim Hattı

Sürekli artan insan nüfusu ve buna bağlı olarak artan ihtiyaçlardan birisi de yataktır. Durum böyle olunca seri üretim yapabilen yatak üretim hatlarına olan ihtiyaçlar da çoğalmaya başlamıştır. Otomatik yatak üretim hattı, konforlu ve rahat çalışma stiliyle değişik boyutlardaki ürünleri yeni bir ayar yapmadan boyutlarına göre maksimum otomasyon sistemleri ile yüksek adetlerde yatak üretmektedir. Büyük ölçeklerde yatak üretiminde bulunan firmalar için çok büyük fayda sağlayan bu otomatik makineler arasında yatağı yapıştıran, presleyen, takla attıran, üretim içerisinde el değmeden istasyonlar arasında gezdire, yatak kapama, kalite kontrol ve yatak paketleme işlemi yapan makineler bulundurmaktadır. Yatak hatları 5 ana gruptan oluşmaktadır.

Otomatik Yatak Tutkal Makineleri

Otomatik yatak tutkal makineleri yatağın bütün katmanlarına el değmeden otomatik ölçüsünü tanıyarak yapıştırıcı transfer etmektedir. Hotmelt veya su bazlı yapıştırıcı kullanarak gerek çalışan gerekse müşteri sağlığı konusunda çığır açmıştır. Solvent bazlı yapıştırıclarda bulunan ve havaya karışan kimyasalların, nefes yoluyla organlarımıza nüfuz etmesini engellemiştir. Tüm bunların yanında konvansiyonel yapıştırıcılara göre daha sağlam bir yapışma sağlayarak yatak ömrünü ciddi şekilde uzatmaktadır.

Yatak Kapama Makineleri

Otomatik yatak kapama makineleriyle donatılan yatak üretim hatları, eski tip manuel ve yatağın çevresinde sürekli olarak geri geri yürümeyi gerektiren yavaş, verimsiz ve ergonomiden uzak makineleri rafa kaldırmıştır. Bu sayede çok daha hızlı, pratik, operatör hatalarını minimuma indiren ve operatör yetiştirme sorununu neredeyse tamamen ortadan kaldıran otomatik yatak kapama makineleri, yatak hatlarında ihtiyaç duyulan adetlerde bulunmaktadır.

Yatak Paketleme Makineleri

Kalite kontrol istasyonlarından sonra yer alan otomatik yatak kapama makineleri, tam otomatik şekilde, yatağı el değmeden paketlemektedir. Otomatik ölçü tanıma sistemiyle hattan gelen herhangi bir yatağı ayar yapmadan paketlemektedir. Manuel klasik yatak paketleme makinelerine nazaran çok kaliteli bir yapıştırma ve sıkı paketleme sağlayarak ürünün zarar görmesini minimuma indirmektedir.

Diğer Yatak Üretim Hattı Makineleri

Proses şekline göre yatak presleme sistemi, yatak taşıma konveyörleri, yatak istifleme, yatak biriktirme, kalite kontrol sistemleri, yatak takla konveyörleri gibi makinelerden oluşmaktadır. Yatağın yapıştırma kısmından depo alanına kadar istasyonlar arası tam otomatik şekilde transferiyle operatör yorgunluğunu, yatak üzerindeki hasarları minimuma indirerek, verimi maksimuma çıkarmaktadır.

Yatak Üretim Tesis Kontrol Sistemi

Tüm istasyonlar arası haberleşme, veri toplama, kontrol, yatakların istasyonlar arası akıllı şekilde transferini sağlayan kontrol sistemi, Endüstri 4.0 rejimine göre tasarlanmıştır. Arızaları önceden tespit edebilme, operatör verimlerini, yatak maliyetlerinin büyük kısmını otomatik hesaplayarak, üretimden sürekli bilgi akışına izin veren kontrol sistemi, yatak üretim tesisleri için yeni bir çağ açmıştır.