Kapitone Makine Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kapitone, farklı dikiş modeli seçenekleriyle iki ayrı kumaş arasına dolgu yapabilecek elyaf, pamuk, sünger ya da bütünü konularak farklı desenlerle çift taraflı olarak dikilmesi işlemidir.

Kapitone Makinası Nasıl Çalışır

Kapitone makineleri belli bir düzen içerisine çalışır. Genel anlamda iki farklı tipi vardır, çok iğneli kapitone makineleriyle dikilirken hızlı bir şekilde iğneler batıp çıkması durumunda kumaş germe işlemi olmadan kumaş bir yol üzerinden su gibi akmasıyla dikim işlemi gerçekleşir. Tek kafa, çift kafa gibi makinelerde ise pano şeklinde, iğne hareketiyle kumaş dikilerek sonrasında kumaş çekme işlemi gerçekleştirilir. Tek kumaş üzerinde de aynı kapitone deseni görsellik katılması amacıyla uygulanmaktadır.

FALCON çift Kafa Kapitone Makinası

Kapitone Nerelerde Kullanılır?

Kapitone uygulanmış her şey aslında evlerde ya da üzerinizde görmek mümkündür. Kullandığınız monttan giydiğiniz kazağa, pantolona, koltuktan yorgan, yatak ve yastığa kadar küçük de olsa kapitone uygulanmıştır. Kapitone uygulaması yapılmış kumaşlar yatak üzerinde, yorgan, yatak, yatak örtüsü, pike desenleri gibi alanlarda en çok karşımıza çıkan yerler arasındadır. Genellikle en sık bilinen yatak odasında kullanılan yataklardadır. Yatakların üst taraflarında kumaşın süngerle birlikte dikilip özel kapitone uygulanmış kumaşlarla kaplanır. Yatak üretiminde kullanılan kapitone kumaş deseni için 2 metre ya da üzeri makineler vasıtasıyla dikim işlemi gerçekleştirilir.

TIGON Tek Kafa Kontinu Kapitone Makinası

Kapitone Makine Çeşitleri

Kapitone Makinaları 3 çeşittir.

Çok iğneli kapitone makineleri, tek veya çift kafalı kapitone makineleri. Çok iğneli kapitone makineleri genellikle daha seri işlerde daha sınırlı desen çeşitlerinin bulunduğu ürünlerde kullanılır.

HYDRA çift Kafa çift Kasnak Kapitone Makinası

Tek veya çift kafa kapitone makineleri görselliğin daha önemli olduğu özel işlerde kullanılır. Bu makinelerde herhangi bir desen sınırlaması yoktur.

Kapitone kesim makineleri; genellikle boydan kesim için kullanılır. Makine üzerinde dilimleme ve kenar kesim bıçakları da bulunabilir. Genellikle kapitone makinelerine adapte edilmiş şekilde otomatik çalıştırılmaktadır.